Zdravé zprávy natočily podcast s Petrem Foltýnem na téma Digitalizace zdravotnictví. Petr Foltýn jako ředitel vede nově vzniklé Národní centrum elektronického zdravotnictví, které spadá pod ministerstvo zdravotnictví, od začátku letošního roku. Ještě loni působil jako náměstek ředitele pro informační technologie ve Fakultní nemocnici Ostrava. Nyní na Ministerstvu zdravotnictví ČR [MZ ČR] řídí několik IT zakázek na dodání kompletní digitalizace zdravotnictví. To vše v objemu 600 milionů korun. Ministerstvo zdravotnictví už najalo IT firmy, aby mu vyhotovily odpovídající systémy pro pacienty, poskytovatele péče, zdravotní pojišťovny, ale třeba i krajské hygienické stanice. Finance na digitalizaci ministerstvo čerpá z Národního plánu obnovy [NPO]. Poslechněte si celý podcast ZDE.

„Digitalizace zdravotnictví přinese online náhled na to, co se v poskytování péče v Česku děje. […] Ta pravda tak bude vidět kdykoli online,“ říká v podcastu Zdravé Zprávy ředitel Národního centra elektronického zdravotnictví Petr Foltýn.
Petr Foltýn jako ředitel vede nově vzniklé Národní centrum elektronického zdravotnictví, které spadá pod ministerstvo zdravotnictví, od začátku letošního roku. Ještě loni působil jako náměstek ředitele pro informační technologie ve Fakultní nemocnici Ostrava. Nyní na Ministerstvu zdravotnictví ČR [MZ ČR] řídí několik IT zakázek na dodání kompletní digitalizace zdravotnictví. To vše v objemu 600 milionů korun. Ministerstvo zdravotnictví už najalo IT firmy, aby mu vyhotovily odpovídající systémy pro pacienty, poskytovatele péče, zdravotní pojišťovny, ale třeba i krajské hygienické stanice. Finance na digitalizaci ministerstvo čerpá z Národního plánu obnovy [NPO].
„Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR [ÚZIS] plnil funkci takového motoru digitalizace. Má kvalifikované a funkční týmy. Na ministerstvu se doposud řešil jen interní IT systém. Jsme v úzké spolupráci s ÚZIS,“ popisuje pozadí digitalizace zdravotnictví v podcastu Zdravé Zprávy Petr Foltýn.
Příprava digitalizace započala již v roce 2016, loni a letos dochází k její realizaci. Příští rok se otestuje v pilotních projektech a od roku 2026 poběží naostro. Procesy ÚZIS a objednané projekty pro digitalizaci zdravotnictví se tak podle něj přibližují. ÚZIS je navíc podle Foltýna tím partnerem, který v rámci NPO realizuje nákupy veškerého hardwaru. To znamená serverů, virtualizačních komponent a dalšího příslušenství.
„Jedná se o stovky milionů korun, jsou tam standardní IT firmy,“ vysvětluje Foltýn s tím, že ÚZIS tím jako provozovatel datových center poskytuje MZ ČR de facto službu.
„Pan ředitel byl obrovským motorem digitalizace, dokázal to rozpohybovat a dát tomu nějaký impuls,“ říká v podcastu Zdravé Zprávy na adresu ředitele ÚZIS Ladislava Duška.
Čtyři oblasti digitalizace a zhruba dvacet smluv
Petr Foltýn v podcastu říká, že nyní už je v běhu kompletní sada IT projektů digitalizace zdravotnictví, které se hradí z NPO. To znamená, že je, jak shrnuje, zažádán, alokován a vysoutěžen takřka kompletní rámec zakázky.
„To znamená, že celých 600 milionů korun je už vysoutěženo. Avšak formou realizace, která probíhá následujícími minitendry,“ říká a vysvětluje: „My máme velký soubor IT projektů, kterých je zhruba 20, které, aby se mohly zrealizovat, protože mají celkem složitou provazbu a nějakým způsobem na sebe musejí navazovat, tak jsme je rozdělily do čtyř skupin. A nad každou tou skupinou se vyhlásilo výběrové řízení.“
Tendrů se podle něj účastnili minimálně dva a maximálně tři dodavatelé. S nimi pak MZ ČR uzavřelo rámcové smlouvy pro každou ze čtyř oblastí. Konkrétní projekty v dané oblasti se pak znovu mezi těmito dodavateli soutěží.
„To velice zrychluje realizaci, protože jinak jeden tendr trvá minimálně čtyři měsíce. Kdyby se to dělalo postupně, trvalo by to roky. Tenhle set byl jediná možnost, jak to zvládnout v čase. Je výhoda, že v tom je více firem, protože pokud by to dělala jedna, mohlo by se stát, že by se ukázalo, že nemá kapacity,“ říká Foltýn a zdůrazňuje, že to přináší i finanční úspory.
Digitalizace zdravotnictví tím pádem nemá ani jednoho dominantního dodavatele. Postupuje se tak, aby ministerstvo mělo celý IT systém stále pod kontrolou.
Výhradní postavení drží pouze společnost DeepView, která v rámci digitalizace jako jediná získala zakázku na projektové řízení v objemu necelých sto milionů korun.
„Ve chvíli, kdybychom potřebovali na nějaký projekt manažera a nebylo to v našich silách, tak ho můžeme poptat u této společnosti. Máme ho zasmluvněného a vykazuje nám práci. My nyní poptáváme tyto pracovníky na tři měsíce dopředu. Každý měsíc se vyhodnocuje tato spolupráce a i fakturuje,“ popisuje v podcastu princip spolupráce Petr Foltýn.
Digitalizace českého zdravotnictví a její dodavatelé
Jak již bylo řečeno, digitalizace, o které ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09] řekl, že začne „natvrdo v roce 2026“, se aktuálně dělí do čtyř oblastí – skupin projektů. Ty se ve finále musejí protnout a fungovat se všemi účastníky systému. Jde o následující oblasti:
Projekty digitálních služeb: Náklady cca 200 mil. Kč / Dodavatelé: Aricoma Digital s.r.o., Asseco Central Europe a.s., Tesco SW a.s.
Zajištění podpory a rozvoje interoperability: Náklady cca 200 mil. Kč / Dodavatelé: Aricoma Digital s.r.o., Seyfor a.s.
Nalezení souladu s evropskou legislativou EHDS: Náklady cca 11 mil. Kč / Dodavatelé: Více subjektů
Posílení kybernetické bezpečnosti resortu zdravotnictví: Náklady cca 100 mil. Kč / Dodavatelé: N/A
Projektové řízení: cca 93 mil. Kč / Dodavatel: Deepview s.r.o
K výše uvedenému doplňme, že interoperabilita značí schopnost různých systémů vzájemně spolupracovat, poskytovat si služby, dosáhnout vzájemné součinnosti. Základem digitalizace zdravotnictví mají být podle Foltýna mimo jiných komponent kmenové registry pacientů, poskytovatelů zdravotních služeb a zdravotníků.
Projekty elektronizace zdravotnictví

Tím však digitalizace českého zdravotnictví nekončí, jak dále popisuje v podcastu Zdravé Zprávy. Přinese i nový katalog služeb, služby výměnných sítí, služby vytvářející důvěru, dříve vyslovená přání, a třeba i informační systém krajských hygienických stanic.
„Digitalizace zdravotnictví přinese online náhled na to, co se v poskytování zdravotní péče v České republice děje. Jakým způsobem se pacienti pohybují tím systémem, s jakou poskytnutou léčbou, s jakými náklady, ale i další funkcionality. A to znamená, že pomůže optimalizovat procesy ve zdravotnictví,“ říká v podcastu Zdravé Zprávy Petr Foltýn a dodává: „Ta pravda tak bude vidět kdykoli online.“
Autor: Daniel Tácha
Zdroj: zdravezpravy.cz
#elektronizace #digitalizace #zdravotnictví #standardizace #interoperabilita #ambulance #primarnipece #praktickylekar #kvalita #udržitelnost #pacient #EZkarta #ockoreport #PetrFoltyn
Komentar